Zakwaszanie wody w hodowli gołębi

 

Zakwaszanie wody w hodowli gołębi.

 

Jednym ze sposobów zabezpieczania jelita  przed patogenami jest utrzymywanie środowiska jelita w kwaśnym odczynie PH.  Na ogół organizm jest w stanie sam to zrobić, ponieważ w normalnych warunkach kiedy jest zdrowy, bakterie takie jak Lactobacillus(bakterie kwasu mlekowego) wytwarzają kwas mlekowy, który zakwasza środowisko w przewodzie pokarmowym. Bakterie kwasu mlekowego są bardzo wrażliwe. Podczas jakiejkolwiek infekcji, czy nawet stresu następuje redukcja ich ilości, spada produkcja kwasu mlekowego i odczyn PH w jelitach podnosi się – środowisko staje się bardziej zasadowe.

Potencjalne choroby   powodują takie  bakterie  jak E. coli czy  Salmonella. Bakterie te  nie preferują kwaśnego środowiska i kwaśny odczyn PH blokuje ich rozwój w konsekwencji  podwyższenie pH środowiska tworzy okno możliwości dla ich namnażania i rozwoju. Wszystko, co przywraca normalne  kwaśne środowisko szybko minimalizuje ryzyko choroby. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest zakwaszanie  wody pitnej poprzez dodanie odpowiedniej ilości kwasu do wody.

wykres korelacji ph i rozwoju e coli

 

Istnieje wiele kwasów zwykle stosowanych w hodowli. Jednym z nich jest kwas octowy. Jest dostępny jako ocet jabłkowy, można go nabyć w lokalnym supermarkecie lub sklepie z artykułami dla gołębi.  Dawka wynosi około 5 ml na litr. Jest metoda najbardziej naturalna ale kwas octowy jest kwasem który obniży tylko lekko pH w jelitach, nie ma on wybitnie dobrych właściwości bakteriobójczych.

Naturalne rozwiązania są dobre ale można zrobić to bardziej profesjonalny sposób. Dużo bardziej skuteczny i bardziej bakteriobójczy będzie specjalistyczny zakwaszacz. Może być to zakwaszacz specjalnie dedykowany dla gołębi lub dla drobiu. Preparat taki powinien  zawierać mieszaninę kwasów takich jak: mrówkowy, mlekowy, propionowy, fosforowy i ewentualnie cytrynowy lub jabłkowy. W takich kombinacjach dużo lepiej radzą sobie z bakteriami oprócz zwykłego obniżania pH. Najlepszym wyborem będzie zaopatrzenie się dodatkowo w papierki lakmusowe lub prosty pHmetr, czyli urządzenie mierzące pH w wodzie. Woda z sieci wodociągowej ma pH zawsze powyżej 7 a nieraz są to wyniki 8 a nawet 8,5. Żeby za pomocą wody obniżyć pH w organizmie a dokładnie w jelitach musimy zejść z pH wody do wartości między 5 a 6. Najlepiej jest zbadać wodę przed aplikacją kwasu i odczytać pH.  Potem sprawdzić po dodaniu i zobaczyć ile musimy dodać kwasu aby daną wartość osiągnąć.

Padnie na pewno wiele pytań kiedy go stosować i będzie wiele wersji odpowiedzi na to pytanie.  Poprawne używanie kwasów nie  może zrobić nic złego gołębią więc możemy go stosować zawsze. Można delikatnie zwiększyć dawkę i wydłużyć okres podawania zaraz po leczeniu w celu odbudowy korzystnej mikroflory w organizmie. Może to być okres wzmożonego wysiłku i regeneracji, lub niekorzystny okres jesieni lub deszczowej wiosny.

Mgr. Inż. Jakub Sałek

Zakwaszanie wody w hodowli gołebi

 

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.